Informacje

Źródło: Przewodnik po egzekucji sądowej, wydany przez Krajową Radę Komorniczą.

Do wszczęcia egzekucji przez komornika konieczne jest złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji. Uprawnienie do złożenia takiego wniosku ma wierzyciel, a więc osoba, na rzecz której ma zostać spełnione świadczenie. Wniosek o wszczęcie egzekucji składa się na piśmie lub ustnie do protokołu w kancelarii komornika.

 Pisemny wniosek powinien zawierać następujące dane:

  • oznaczenie komornika, do którego jest on składany;
  • oznaczenie wierzyciela i dłużnika (imiona, nazwiska, miejsca zamieszkania i adresy, numery PESEL lub NIP, a w przypadku osoby prawnej numer z Krajowego Rejestru Sądowego);
  • wskazanie świadczenia, które ma być wyegzekwowane;
  • określenie sposobu przeprowadzenia egzekucji;
  • podpis.

Do wniosku o wszczęcie egzekucji należy dołączyć tytuł wykonawczy w oryginale, ponieważ jego brak bezwzględnie uniemożliwia podjęcie jakichkolwiek czynności egzekucyjnych.

We wniosku o wszczęcie egzekucji wierzyciel również musi wskazać świadczenie, które chce wyegzekwować oraz określić sposoby egzekucji.

Składając wniosek o wszczęcie egzekucji należności alimentacyjnych, wierzyciel nie musi wskazywać sposobów egzekucji ani majątku dłużnika, z którego ma być ona prowadzona. Jednak podanie komornikowi znanych wierzycielowi składników majątku dłużnika przyspieszy postępowanie.

Co to jest tytuł wykonawczy?

Podstawą egzekucji sądowej jest tytuł wykonawczy. Tytuł wykonawczy wyznacza granice egzekucji, tj. wskazuje, kto może żądać wszczęcia egzekucji i przeciwko komu może ona być prowadzona oraz jakie świadczenie ma być spełnione. Tytuł wykonawczy jest dokumentem zaopatrzonym w sądową klauzulę wykonalności, którego posiadanie uprawnia do wszczęcia egzekucji. Najczęściej jest to prawomocne lub natychmiast wykonalne orzeczenie sądu (wyrok, postanowienie) zasądzające świadczenie. Orzeczenie sądowe jest prawomocne, jeżeli nie przysługuje od niego środek odwoławczy lub inny środek zaskarżenia. Natychmiast wykonalne są orzeczenia określone przepisami wymienionego kodeksu (np. postanowienia) lub zaopatrzone przez sąd rygorem natychmiastowej wykonalności. Tytułami egzekucyjnym są również inne orzeczenia, ugody lub akty, które z mocy przepisów prawa podlegają wykonaniu w drodze egzekucji, np. akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i zobowiązał do zapłaty kwoty pieniężnej lub uiszczenia określonej ilości innych rzeczy oznaczonych indywidualnie. Aby wszystkie wskazane wyżej orzeczenia, ugody i akty stanowiły tytuł egzekucyjny, muszą zawierać treść nadającą się do wykonania. Po zaopatrzeniu ich przez sąd w klauzulę wykonalności, stają się tytułami wykonawczymi. Klauzula wykonalności jest urzędowym stwierdzeniem przez sąd, że obowiązek określony w tytule egzekucyjnym podlega wykonaniu przy zastosowaniu przymusu. Wszystkie urzędy oraz osoby, których to dotyczy, mają obowiązek podporządkować się tytułowi wykonawczemu i udzielić wszelkiej pomocy do jego wykonania. Wyjątkowo niektóre tytuły egzekucyjne podlegają egzekucji bez konieczności nadania im klauzuli wykonalności, np. postanowienie komornika o kosztach egzekucji.

Wierzyciel posiadający tytuł wykonawczy uprawniony jest do żądania przeprowadzenia egzekucji ze wszystkich składników majątku dłużnika. Ma on zatem obecnie prawo i obowiązek wskazania, do jakich składników majątkowych komornik powinien skierować egzekucję. Są to właśnie sposoby egzekucji. Sposoby egzekucji świadczenia pieniężnego polegają na egzekucji z:

  • ruchomości;
  • wynagrodzenia za pracę;
  •  rachunków bankowych;
  • wierzytelności;
  • innych praw majątkowych (z dziedziny własności przemysłowej, udziałów w spółkach handlowych, papierów wartościowych, prawa do żądania działu majątku);
  •  nieruchomości.

Jeżeli wierzyciel nie ma informacji o majątku dłużnika, może zlecić komornikowi za wynagrodzeniem poszukiwanie majątku dłużnika.

W celu wszczęcia postępowania zabezpieczającego uprawniony składa wniosek wraz z tytułem zabezpieczenia w oryginale. Tytułem zabezpieczenia może być nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym lub orzeczenie sądu o udzieleniu zabezpieczenia. W przypadku wydania przez sąd na posiedzeniu niejawnym postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia, które podlega wykonaniu przez organ egzekucyjny do wniosku należy dołączyć poza samym tytułem jego odpis w celu doręczenia obowiązanemu. Doręczenia tego dokonuje organ egzekucyjny równocześnie z przystąpieniem do wykonania postanowienia. Wniosek musi być czytelnie podpisany. W przypadku wszczęcia postępowania na podstawie nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym należy we wniosku wskazać świadczenie, które ma być zabezpieczone oraz sposoby zabezpieczenia.